Spacer szlakiem historii kowarskiego uranu

W najbliższa sobotę – 25 sierpnia br. odbędzie się ósmy – ostatni tegoroczny wakacyjny “Spacer po Kowarach z Przewodnikiem”. Tym razem pójdziemy “Szlakiem historii kowarskiego uranu”. Start o godzinie 10:00, zbiórka – ostatni przystanek autobusowy przy ul. Wiejskiej 70 w Kowarach (przy dawnej stołówce Kopalni „Wolność”).

Trasa spaceru obejmuje m.in.: wysłuchanie historii Kopalni Magnetytu i Uranu „Wolność”. Zapoznanie się z powojenną historią zakładu wydobywczego, procesem technologicznym produkcji koncentratu uranowego i pozyskiwania z rudy uranowej pierwiastków ziem rzadkich. Przejście fragmentem nieczynnej linii kolejowej oraz tunelem pod Przełęczą Kowarską.

UWAGA: ze względu na odcinkowo trudne warunki terenowe trasy prosimy zaopatrzyć się w odpowiedni strój, m.in. spodnie z długimi nogawkami, wierzchnie okrycie oraz porządne obuwie. Prosimy w miarę możliwości zabrać ze sobą również latarki.

Spacer poprowadzi nasz miejski przewodnik pan Bernard Utrata. Udział w wędrówce jest bezpłatny. Uczestnicy spacerów powinni zapoznać się z ich regulaminem na stronie: https://turysta.kowary.pl/spacery-po-kowarach-z-przewodnik…/

Stare widokówki ze zbiorów. Z. Kaniuka