19 grudnia 2017

Sanie Rogate

 

XV Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi w Kowarach

 

Informujemy, że ze względu na zagrożenie COVID-19 Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi” w Kowarach w roku 2021 niestety nie odbędzie się.

Mamy nadzieję, że epidemiologiczne i pogodowe warunki pozwolą zorganizować imprezę w roku 2022.

 

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

O saniach rogatych

W rejonie Kowar sanie rogate znane są od XVI wieku. Drwale i chłopi używali ich jako środka transportu aż do początków XX w. Oficjalnie do przewozu ludzi po raz pierwszy sanie posłużyły w roku 1737. Natomiast turystyczne walory zjazdów na rogatych saniach odkryto dopiero na początku XIX wieku. Pierwszy rekreacyjny zjazd odnotowano w 1815 r. Trasa o długości siedmiu kilometrów prowadziła od schroniska na Przełęczy Okraj do zjazdu „Pod Złotą Gwiazdą” w Kowarach. To pierwszy i najstarszy szlak zjazdowy w Karkonoszach. Właściciel kowarskich schronisk, Stefan Hübner i Karl Nagel, odtąd co roku organizowali zimowe zjazdy turystyczne saniami rogatymi. Hübner dostosował ich budowę  do  wygodnego  przewożenia  ludzi.

 

Zjazdy saniami rogatymi szybko zdobyły dużą  popularność wśród gości odwiedzających Kowary. Ówczesne grafiki i karty pocztowe przedstawiają rozbawione towarzystwo podczas zjazdów na saniach rogatych z Przełęczy Okraj do Kowar. Eleganckie ubrania turystów: fraki, lekkie płaszcze, eleganckie suknie, kapelusze na głowie, świadczą o tym, że zjazdy miały swój ciąg dalszy. Na ogół kończyły się hucznymi  imprezami w schroniskach i  gospodach…

 

Skip to content