8 sierpnia 2017

Miasta Partnerskie

 


Kamień Pomorski to miasto w północnej części województwa zachodniopomorskiego, nad Zalewem Kamieńskim, na Równinie Gryfickiej. 9,7 tys. mieszkańców (1998). Obecnie uzdrowisko leczące choroby narząd ruchu, układu krążenia oraz reumatyczne (solanki, eksploatowane od 2. połowy XIX w.), sanatoria, przemysł wydobywczy ropy naftowej, spożywczy.
Zabytki: gotycka katedra NMP i św. Jana Chrzciciela (XII-XIII w.) – najcenniejszy zabytek Pomorza Zachodniego, późnogotycki pałac biskupi (XIV-XVI w.), fragmenty murów miejskich (XIII-XIV w.) z Bramą Wolińską, ratusz późnogotycki (XV w.), kościół Wniebowzięcia NMP – barokowy z XVIII wieku, pierwotnie gotycki, wielokrotnie przebudowywany, stanowisko archeologiczne: cmentarzysko z X-XII w. z pogańskimi grobami ciałopalnymi i chrześcijańskimi szkieletowymi w okolicy kościoła św. Mikołaja, zabytkowe kamienice przy rynku i ul. Kościuszki, zabytkowy układ urbanistyczny.

Umowa partnerska podsiana 28 lipca 1999 roku.

www.kamienpomorski.pl


Schönau-Berzdorf a.d. Eigen to niewielka miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, w powiecie Görlitz, tuż przy granicy z Polską. Położona jest nad zalewem Berzdorfer See. Gmina liczy ok. 1 600 mieszkańców.

Umowa partnerska podsiana 27 czerwca 1998 roku.

www.schoenau-berzdorf.de


Malá Úpa to miejscowość górska z typowymi, często oryginalnymi chałupami karkonoskimi, rozrzuconymi po zboczach. Na uwagę zasługuje przede wszystkim kościół Św. Piotra i Pawła z 1791 r, który jest najwyżej położonym kościołem w Czechach. Na terenie gminy znajdują się wyjątkowe warunki do uprawiania narciarstwa biegowego i zjazdowego oraz cyklistyki górskiej. Wytyczone trasy spacerowe pozwalają nacieszyć oko przepięknymi widokami a wyprawa na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę dostarczy wielu wrażeń. Największą zaletą gminy jest jednak spokój i czystość środowiska, które doceni każdy gość.

Umowa partnerska podsiana 29 września 2005 roku.


Černý Důl to miejscowość położona w czeskich Karkonoszach u podnóża wznoszącej się na wysokość 1299 m n.p.m. Czarnej Góry (Černa hora). Początki osadnictwa w tej miejscowości sięgają późnego średniowiecza i łączą się ściśle z górnictwem. Pamiątką z tego okresu jest m.in. renesansowy kościół pod wezwaniem św. Michała pochodzący z XVI wieku. Dziś rozwój gminy oparty jest na turystyce zarówno letniej jak i zimowe.

Umowa partnerska podsiana 19 września 2005 roku.

www.cernydul.cz


Zacléř to czeskie miasto położone na wysokości 604 m n. p. m u podnóża Wzgórza Zaclerzskiego. Liczy ponad 3 i pół tysiąca mieszkańców. Znaleźć tu można liczne zabytki architektury, wśród których należy wymienić min.: Zamek, klasycystyczny Ratusz, Kościół Trójcy Przenajświętszej i Słup Mariacki. W budynku byłego sądu stworzono Muzeum Miejskie zawierające ekspozycje dotyczące historii regionu oraz wydobywania w nim węgla kamiennego.

Umowa partnerska podsiana 7 marca 2008 roku.

www.zacler.cz


Vrchlabi to czeskie miasto położone w Powiecie Trutnov, w dolinie rzeki Łaby. Miejscowość ta stanowi kulturalne centrum całego regionu. Liczy prawie 13 i pół tysiąca mieszkańców. Jest to doskonały punkt wyjściowy wycieczek w Karkonosze. Znaleźć tu można liczne zabytki architektury, wśród których należy wymienić min.: Zamek Vrchlabí, Katedra dziekańska Św. Wawrzyńca i Klasztor Augustiański. Znajduje się w tym mieście również Muzeum Karkonoszy z ekspozycją poświęconymi przyrodzie naszych gór.

Umowa partnerska podsiana 9 sierpnia 2007 roku.

www.vrchlabi.cz


Wiśniowiec (ukr. Вишнівець) – osiedle typu miejskiego leżące w obwodzie tarnopolskim Ukrainy, w rejonie zbaraskim, dawna siedziba magnaterii polskiej. Wiśniowiec do 1939  r.  był miastem powiatu zbarażskiego w obwodzie tarnopolskim. Ośrodek sołectwa, któremu również podlega wieś Zagoroddya. Od września 2015 r. – centrum społeczności terytorialnej osady Wiśniowieckiej, w skład której wchodziło 11 osad, 1 osada i 3 sołectwa. Znajduje się na lewym brzegu Gorin (prawy dopływ Prypeci). Populacja w 2003 roku wynosiła 3940 osób. Wiśniowiec to jedna ze starożytnych osad południowego Wołynia. Do 1939 r. Posiadał status miasta, a wraz z nadejściem władzy radzieckiej został zaliczony do osady miejskiej. Kiedyś nazywano go Wiśniewiec. Od nazwy miasta wywodzi się rodowe nazwisko słynnej rosyjsko-polskiej rodziny Wiśniowieckich.

Umowa partnerska podpisana 4 grudnia 2019 roku.

www.vyshnivetska-gromada.gov.ua


Trembowla (ukr. Теребовля) – miasto rejonowe na zachodniej Ukrainie w obwodzie tarnopolskim, nad rzeką Gniezna, dopływem rzeki Seret. Miasto królewskie położone było w XVI wieku w województwie ruskim. Do 17 września 1939 miasto powiatowe w województwie tarnopolskim w Polsce. Trembowla to jedna z najstarszych osad ziemi halickiej. W 1097 miejscowość po raz pierwszy wzmiankowana w kronikach. W XI wieku była siedzibą księstwa Rościsławowiców. W 1340 (według Mychajła Hruszewskiego w 1349) przeszła w posiadanie króla Kazimierza Wielkiego, który zbudował tu zamek, o czym wspominają kroniki Janka z Czarnkowa i Jana Długosza. Trembowla pełniła również rolę siedziby dla miejscowego królewskiego urzędnika – Starosty.  Od sierpnia 1991 Trembowla znajduje się na Ukrainie.  W 2013 liczyło 13 783 mieszkańców.

Umowa partnerska podpisana 4 grudnia 2019 roku.

www.terebotg.in.ua



Inne umowy partnerskie i porozumienia o współpracy

TRANSKARKONOSZE – Celem porozumienia jest praktyczna realizacja idei partnerstwa między gminami w celu dalszego rozwoju i promocji regionu Dolnego Śląska a w szczególności stworzenia karkonoskiego Korytarza Turystycznego “TRANSKARKONOSZE”.

Deklaracja podpisana przez 13 miast i gmin pogranicza polsko-czeskiego. Po stronie czeskiej: Cerny Dul, Horni Marsov, Jilemnice, Mala Upa, Pec pod Snezkou, Spindleruv Mlyn, Vrchlabi, Zacler i po polskiej Kowary, Mysłakowice, Karpacz, Lubawka, Podgórzyn.

Umowa podpisana 22 października 2008 r.

Skip to content