8 sierpnia 2017

Miasta Partnerskie

 


Kamień Pomorski to miasto w północnej części województwa zachodniopomorskiego, nad Zalewem Kamieńskim, na Równinie Gryfickiej. 9,7 tys. mieszkańców (1998). Obecnie uzdrowisko leczące choroby narząd ruchu, układu krążenia oraz reumatyczne (solanki, eksploatowane od 2. połowy XIX w.), sanatoria, przemysł wydobywczy ropy naftowej, spożywczy.
Zabytki: gotycka katedra NMP i św. Jana Chrzciciela (XII-XIII w.) – najcenniejszy zabytek Pomorza Zachodniego, późnogotycki pałac biskupi (XIV-XVI w.), fragmenty murów miejskich (XIII-XIV w.) z Bramą Wolińską, ratusz późnogotycki (XV w.), kościół Wniebowzięcia NMP – barokowy z XVIII wieku, pierwotnie gotycki, wielokrotnie przebudowywany, stanowisko archeologiczne: cmentarzysko z X-XII w. z pogańskimi grobami ciałopalnymi i chrześcijańskimi szkieletowymi w okolicy kościoła św. Mikołaja, zabytkowe kamienice przy rynku i ul. Kościuszki, zabytkowy układ urbanistyczny.

www.kamienpomorski.pl


Schönau-Berzdorf a.d. Eigen to niewielka miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, w powiecie Görlitz, tuż przy granicy z Polską. Położona jest nad zalewem Berzdorfer See. Gmina liczy ok. 1 600 mieszkańców.

www.schoenau-berzdorf.de


Malá Úpa to miejscowość górska z typowymi, często oryginalnymi chałupami karkonoskimi, rozrzuconymi po zboczach. Na uwagę zasługuje przede wszystkim kościół Św. Piotra i Pawła z 1791 r, który jest najwyżej położonym kościołem w Czechach. Na terenie gminy znajdują się wyjątkowe warunki do uprawiania narciarstwa biegowego i zjazdowego oraz cyklistyki górskiej. Wytyczone trasy spacerowe pozwalają nacieszyć oko przepięknymi widokami a wyprawa na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę dostarczy wielu wrażeń. Największą zaletą gminy jest jednak spokój i czystość środowiska, które doceni każdy gość.


Černý Důl to miejscowość położona w czeskich Karkonoszach u podnóża wznoszącej się na wysokość 1299 m n.p.m. Czarnej Góry (Černa hora). Początki osadnictwa w tej miejscowości sięgają późnego średniowiecza i łączą się ściśle z górnictwem. Pamiątką z tego okresu jest m.in. renesansowy kościół pod wezwaniem św. Michała pochodzący z XVI wieku. Dziś rozwój gminy oparty jest na turystyce zarówno letniej jak i zimowe.

www.cernydul.cz


Zacléř to czeskie miasto położone na wysokości 604 m n. p. m u podnóża Wzgórza Zaclerzskiego. Liczy ponad 3 i pół tysiąca mieszkańców. Znaleźć tu można liczne zabytki architektury, wśród których należy wymienić min.: Zamek, klasycystyczny Ratusz, Kościół Trójcy Przenajświętszej i Słup Mariacki. W budynku byłego sądu stworzono Muzeum Miejskie zawierające ekspozycje dotyczące historii regionu oraz wydobywania w nim węgla kamiennego.

www.zacler.cz


Vrchlabi to czeskie miasto położone w Powiecie Trutnov, w dolinie rzeki Łaby. Miejscowość ta stanowi kulturalne centrum całego regionu. Liczy prawie 13 i pół tysiąca mieszkańców. Jest to doskonały punkt wyjściowy wycieczek w Karkonosze. Znaleźć tu można liczne zabytki architektury, wśród których należy wymienić min.: Zamek Vrchlabí, Katedra dziekańska Św. Wawrzyńca i Klasztor Augustiański. Znajduje się w tym mieście również Muzeum Karkonoszy z ekspozycją poświęconymi przyrodzie naszych gór.

www.vrchlabi.cz

Skip to content