8 sierpnia 2017

Skansen górnictwa

Przy ul. Jagiellończyka w Kowarach udostępniono w 2014 roku Skansen Górnictwa, czyli miejsce, które będzie popularyzować kowarskie tradycje górnicze. Przy pieszej ścieżce dydaktycznej znajduje się ekspozycja starych urządzeń kopalnianych takich jak fragment torowiska, wózek i ładowarka górnicza, obudowa podziemnego chodnika oraz makieta wieży kopalnianej. Zobaczyć tam można także elementy geologiczne – fragmenty skał występujących w Karkonoszach.

W roku 2017 Skansen został wzbogacony o nowe kolorowe tablice i gry edukacyjne o tematyce górniczej z przeznaczeniem dla najmłodszych pociech, dzięki którym można dowiedzieć się jak wyglądał górnik i jego praca, jakie przedmioty użytku codziennego były wykorzystywane w górnictwie, czy też jakie zwierzątka mieszkają w opuszczonych korytarzach górniczych. Na Skansenie można zrobić sobie zdjęcie przy fotościance, która przypomina o tym, że Kowary to dawne “Królewskie Miasto Górnicze”. Na Skansen można wchodzić z pieskami, pamiętajcie jednak, by zawsze posprzątać po swoim pupilu!

Wspomniane wyposażenie Skansenu zostało zakupione w ramach projektu „Poszukiwania śladów górnictwa i zaginionych zawodów na czesko-polskim pograniczu” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

 

 


Tekst: Andrzej Weinke
Zdjęcia: Marta Weinke (zasoby prywatne)