8 sierpnia 2017

Ratusz

Najpiękniejszym budynkiem Kowarskiej Starówki, od początku swojego istnienia był Ratusz. Siedziba władz miejskich została wzniesiona według projektu znanego niemieckiego architekta Christiana Schultza w latach 1786-1789. Jego zabytkowe walory i dbałość o architektoniczne detale czynią go jednym z ładniejszych budynków użyteczności publicznej na Dolnym Śląsku.Warto wejść do środka.

W holu Ratusza podziwiać można interesującą polichromię wraz z herbem Kowar z czasów gdy stało się ono dzięki Fryderykowi Wielkiemu wolnym miastem królewskim. Najciekawsze pomieszczenie znajduje się jednak piętro wyżej. Sala Rajców ma nietypowy owalny kształt, a na jej suficie przedstawiono alegoryczne wizje tego, z czego od wieków Kowary słynęły – górnictwa, kowalstwa, tkactwa i turystyki. Dla wszystkich pragnących dowiedzieć się czegoś więcej o mieście otworzono w przyziemiu Ratusza Informację Turystyczną do odwiedzenia której serdecznie zapraszamy. Więcej o kowarskim ratuszu na stronie: http://www.noclegowo.pl/przewodnik/ratusz-w-kowarach/

 

Uwaga, istnieje możliwość zwiedzania kowarskiego Ratusza! Dla turystów indywidualnych zwiedzanie Ratusza z przewodnikiem organizowane jest codziennie od poniedziałku do piątku w dni robocze o godzinie 14:00. W planie zwiedzania dodatkowo wizyta w Sali Tradycji Miasta. Zbiórka chętnych w Informacji Turystycznej przy Urzędzie Miejskim w Kowarach. W pozostałych godzinach pracy UM istnieje możliwość zwiedzania Ratusza indywidualnie. Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość zwiedzania w innych godzinach po uprzednim uzgodnieniu terminu w Informacji Turystycznej w Kowarach.

Kontakt:
Informacja Turystyczna
ul. 1 Maja 1a, 58-530 Kowary
tel. +48 75 718 24 89, e-mail Informacja Turystyczna

Tekst: Andrzej Weinke
Zdjęcia: Andrzej Weinke (zasoby prywatne), Marta Weinke (zasoby prywatne), Jacek Mielcarek (zasoby prywatne)