10 sierpnia 2017

Dom Tradycji Miasta Kowary

W samym sercu miasta, przy ulicy Górniczej, w pięknie odrestaurowanej w 2017 roku kamieniczce, będącej od kilkunastu lat siedzibą Stowarzyszenia Miłośników Kowar utworzono Dom Tradycji Miasta. Obejrzeć w nim można między innymi: pokaźny zbiór pocztówek związanych z dziejami Kowar, kącik górniczy, czarodziejskie drzwi wyczarowane przez mistrzów artystów z Kowar i okolicznych miejscowości….oraz zupełnie nowe alegorie zaginionych zawodów na elewacji budynku tj. górnik, kowal, tkaczka, piwowar.

Wykonanie wspomnianych alegorii zaginionych zawodów  zostało zlecone przez Gminę Kowary  w ramach projektu „Poszukiwania śladów górnictwa i zaginionych zawodów na czesko-polskim pograniczu” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

 

 

Zainteresowani przeszłością Kowar odnajdą tam również “kącik górniczy”, który ukaże wiele faktów i mitów związanych z historią wydobywania w sąsiedztwie rudy żelaza i uranu. Podczas wakacji i ferii zimowych Dom Tradycji Miasta czynny jest codziennie w godzinach: 11:00 – 15:00.  W pozostałym okresie zwiedzać go można we wtorki, czwartki i soboty w tych samych godzinach. Wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy! Uwaga, atrakcja dostępna dla turystów podróżujących z pieskami.

Kontakt: Dom Tradycji Miasta Kowary
ul. Górnicza 1, 58-530 Kowary,
www.smk-kowary.pl. 

 

Tekst: Andrzej Weinke
Zdjęcia: Marta Weinke (zasoby prywatne)

 

 

 

 

Skip to content