25 września 2017

Punkty widokowe

Brzeźnik (555 m n.p.m.) – to góra w Rudawach Janowickich leżąca między Kowarami oraz wioskami: Kostrzyca i Bukowiec. Ten fenomenalny punkt widokowy na Kowary i pasmo Karkonoszy, zauważono już pod koniec XVIII wieku. Masyw Brzeźnika wraz z rozległym parkiem ze względu na położenie i walory krajobrazowe w pierwszej połowie XIX wieku objęty został programem kształtowania sentymentalnego krajobrazu. To właśnie na tej górze kończyły się włości hrabiego Fryderyka von Reden. Na zboczach wzniesienia istniały niegdyś ścieżki spacerowe prowadzące na szczyt, a na samym szczycie na tzw. Babich Skałach pod koniec XIX wieku zrobiono modny punkt widokowy zabezpieczony barierkami. Po latach góra zarosła dorodnym drzewostanem i przestała przyciągać turystów żądnych pięknych widoków. Na szczęście to już przeszłość, bo dziś Brzeźnik, w związku z wycinką drzew dokonaną kilka lat temu przez Nadleśnictwo Śnieżka znów stał się turystycznym magnesem, na którego szczycie odsłoniła się piękna panorama Kowar i Karkonoszy. Z centrum Kowar na górę Brzeźnik najłatwiej dojdziemy kierując się w stronę ulicy Jeleniogórskiej, a potem Źródlanej, skąd została oznakowana trasa prowadząca do punktu widokowego.


***************************************************************************

Rudnik (853 m n.p.m) – to góra niezmiernie ważna dla miasta, na której zaczęła się piękna historia Kowar trwająca już prawie 900 lat. To właśnie na zboczach góry Rudnik legendarny waloński gwarek Laurentius Angelus w 1148 roku odkrył złoża rud żelaza. Dzięki temu wkrótce w dolinie naszego potoku Jedlica zaroiło się od dymarek i kuźni. Tak oto rodziły się Kowary… Prawie dziewięć wieków później ta magiczna góra w Rudawach Janowickich wznosząca się ponad naszym miastem stała się prawdziwą mekką tutejszych paralotniarzy. Ale na szczyt tego kowarskiego wzniesienia warto się wdrapać przede wszystkim dla pięknych widoków na miasto. Z centrum Kowar na górę Rudnik najłatwiej dojdziemy kierując się w stronę Przełęczy Kowarskiej, skąd została oznakowana trasa prowadząca do punktu widokowego.


 

***************************************************************************

Wołowa Góra (1033 m n.p.m.) – to szczyt w Karkonoszach, poniżej Kowarskiego Grzbietu. Z Wołowej Góry rozciąga się doskonale widoczna panorama na Kowary oraz wnętrze Kotliny Jeleniogórskiej. Wołowa Góra, a w zasadzie jej wylesiony szczyt obecnie wykorzystywany jest jako startowisko paralotniowe. Ale poza pięknem ta góra skrywa jeszcze tajemnicę. Nie wszyscy wiedzą, że przed wiekami to właśnie w cieniu tej góry skryli się liczni uciekinierzy ukrywający się przed pożogą wojny XXX-letniej i prześladowaniami religijnymi. Wówczas powstały niewielkie ukryte w lesie wioski tzw. Górne oraz Dolne Miasteczko. Ich mieszkańcy wierzyli, że nad ich bezpieczeństwem czuwa sam duch tego wzniesienia – Wołogór. Z centrum Kowar na Wołową Górę proponujemy trasę przez leśną ścieżkę “Jedlinki” w stronę Rozdroża przy Białym Źródle. Następnie kierujemy się w kierunku Tabaczanej Ścieżki, po czym schodzimy w prawo ze szlaku.

***************************************************************************

Skalny Stół (1281 m n.p.m.) – to zachodnia dominanta Kowarskiego Grzbietu na granicy polsko-czeskiej w obrębie Karkonoskiego Parku Narodowego. Z tego miejsca rozciąga się jeden z najbardziej spektakularnych widoków w całych Karkonoszach. Ze Skalnego Stołu szczyt najwyższej dolnośląskiej góry – Śnieżki wydaje się być prawie na wyciągnice ręki. Podziwiać można również karkonoską Sowią Dolinę oraz panoramy miast Karpacza i Kowar. Miejsce to ciągle nie jest jeszcze zbytnio zatłoczone, co może odwiedzających dziwić z racji jakości tego widokowego punktu. Najłatwiej wdrapać się na tę górę z Przełęczy Okraj (polskim niebieskim szlakiem grzbietowym lub czeskim czerwonym). Istnieje też wariant dla bardziej wytrwałych – żółty szlak z Kowar przez Budniki.

***************************************************************************

Skalnik (945m n.p.m.) – jest najwyższym szczytem Rudaw Janowickich, dlatego koniecznie trzeba się tam wspiąć, by marzyć o zdobyciu “Korony Gór Polski”, “Korony Sudetów”, czy też “Korony Sudetów Polskich”. Ale nie tylko to powinno nas motywować. Jest coś jeszcze… Skalnik, to doskonały punkt widokowy, z którego podziwiać można całą Kotlinę Jeleniogórską wraz z otaczającymi ją górami. Góra posiada dwa oddzielone od siebie wierzchołki. Wyższy północny wierzchołek (945 m n.p.m.), jest interesujący z uwagi na opadające ku południowi granitowe gołoborze. Znajdują się tam również ruiny dawnej wieży widokowej (cztery betonowe bloki na których wieża była zakotwiczona). Na drugim, niższym (936 m n.p.m.) znajduje się szereg okazałych skałek o fantazyjnych kształtach. Najciekawsza z nich, zwana Ostrą Małą udostępniona jest wykutymi w skale w roku 1886 stopniami i zwieńczona platformą widokową. Z jej szczytu roztacza się wspaniała górska panorama, idealna by podziwiać ją podczas wschodów i zachodów słońca. Widać stąd Karkonosze, Grzbiet Lasocki, Pogórze Izerskie, Góry Wałbrzyskie, Kamienne, Kaczawskie oraz Rudaw Janowickich z Górami Sokolimi. Przy dobrej widoczności widoczna jest nawet Ślęża. Szlak poprowadzono od kowarskiego ratusza ulicami: Waryńskiego, Kasztanową i Bukową. Następnie kierujemy się w stronę dawnej leśnej gospody Buchen Baude (Bukowa Buda), do której wiedzie dziś  wygodny asfaltowy leśny dukt wyłączony z ruchu kołowego. Ostatnie trzy kwadranse to już mozolna wspinaczka w górę, ale wysiłek ten wynagrodzą każdemu piękne widoki ze szczytu na całą Jeleniogórską Kotlinę. Można również Skalnik zdobyć trochę inaczej. Z Wojkowa (była uzdrowiskowa część Kowar) idziemy czerwonym szlakiem lub do tego szlaku podjeżdżamy samochodem na leśny parking na Przełęczy pod Średnicą. Następnie asfaltową drogą zamkniętą dla samochodów wędrujemy w kierunku tzw. Kamiennej Ławki.  Ważna informacja: gdy już wespniemy się na szczyt Skalnika i zobaczymy węzeł szlaków (słup z tabliczkami szlakowymi) szukajmy oznakowanego dojścia do punktu widokowego (namalowane na skałach czerwone trójkąciki z białą obwódką). Bez przejścia tych ostatnich 200 metrów na platformę widokową na skałce Ostra Mała cała nasza wyprawa nie będzie miała sensu!

***************************************************************************

Kapliczne Wzgórze (511 m n.p.m.) – niezbyt wysokie wzniesienie w południowo-wschodniej części Kowar nazywanej Kowarami Średnimi. Na szczycie tego wzgórza stoi urokliwa późnobarokowa Kaplica Świętej Anny z 1727 r., którą widać z daleka. Będąc na górze podziwiać można panoramę Kowar na tle Rudaw Janowickich. Widok ten nie jest może aż tak fenomenalny jak ten roztaczający się ze Skalnego Stołu czy Skalnika, ale zaletą jest to, że bardzo łatwo jest się na to wzgórze dostać. Nawet bardzo niewprawieni piechurzy bez większego trudu i w dość krótkim czasie zdobędą tę niewysoką górę. Z centrum miasta zajmie to nie więcej niż 30 minut. Dlatego jest to dobry sposób by uprzyjemnić sobie popołudniowy spacer. Na łąkach u podnóża wzgórza często pasą się sympatyczne krówki i koniki, które doskonale dopełniają widok i sprawiają, że uśmiech sam pojawia się na twarzach tych, którzy zdecydują się wspiąć na szczyt Kaplicznego Wzgórza. Aby dojść do kaplicznego wzgórza z centrum Kowar należy kierować się w stronę ulicy św. Anny a stamtąd prosto do kapliczki św. Anny.

 

Skip to content